نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مراسم گرامیداشت دهه مبارک فجر در دانشکده جغرافیا

مراسم گرامیداشت دهه مبارک فجر در دانشکده جغرافیا


 

 

به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشکده جغرافیا، مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با حضور هیئت‌رئیسه دانشکده، سردار سرلشگر دکتر سید یحیی رحیم صفوی (مشاور عالی‌مقام معظم رهبری و رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران)، دکتر مجید سرسنگی (معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران)، مهندس علی کرد (نماینده‌ی محترم شهرستان خاش در مجلس شورای اسلامی)، دکتراللهیاری مدیرکل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران، اعضاء محترم هیئت‌علمی، کارکنان و دانشجویان دانشکده جغرافیا در روز دوشنبه 15/011/97 در سالن خلیج‌فارس دانشکده برگزار شد.

در ابتدای این مراسم جناب آقای دکتر سید عباس احمدی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده جغرافیا ضمن تبریک دهه‌ی مبارک فجر و تقدیر و تشکر از مسئولین دانشکده جغرافیا و کارکنان بخش معاونت دانشجویی و فرهنگی و نیز دانشجویان عزیز به خاطر حمایت در برگزاری این مراسم، در ارتباط با دهه‌ی فجر فرمودند، چهل‌ساله شدن انقلاب مردمی ایران حاوی پیامی روشن برای همه‌ی ایران ستیزان و بدخواهان است.  دشمنان مردم ایران و انقلاب اسلامی باید آگاه باشند این انقلاب مردمی بوده و به خواست و اراده مردم رخ داده و به اراده آن‌ها نیز پیش خواهد رفت. در ادامه ایشان فرمودند: همواره دانشگاه‌ها پشتیبان این انقلاب بوده‌اند و در بسیاری موارد مشکلات کشور و نظام به دست توانمند دانشگاهیان حل می‌شود. همچنین این انقلاب تأثیرگذاری‌های فراوانی در خارج از مرزها داشته و به همین دلیل است که رقیبان ایران تمام تلاش خود را می‌کنند تا آنرا محدود و منقبض کنند.

در بخش بعدی این مراسم، جناب آقای دکتر مجید سرسنگی، معاون دانشجویی و اجتماعی دانشگاه تهران فرمودند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور ایران با هشت سال جنگ تحمیلی و سپس تحریم‌های ظالمانه‌ای مواجه بوده است. دشمنان این کشور در طول 40 سال گذشته تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رشد و پیشرفت این کشور انجام داده‌اند اما بدون شک این موفقیت و پیروزی مدیون همت خون شهیدان، ایثارگران و سختی‌های است که ملت ایران تحمل کرده است. ایشان فرمودند، 40 سالگی انقلاب بهانه‌ی خوبی است که مشکلات و نقاط ضعف را نقد و موردبررسی قرار دهیم و اگر نیروهای نظام از درون نقد کنند و مشکلات  نواقص را تذکر دهند، مسئولین و سیاست‌گذاران انتقادات را بشنوند و آن‌ها را به معنی برخورد با خود تلقی نکنند، آنگاه می‌توان به سمت پیشرفت حرکت کرد. سپس ایشان در ارتباط با نقش دانشگاه برای حل مشکلات کشور فرمودند، دانشگاه نهادی است که می‌توان در این حوزه به حکومت کمک کند و همواره دانشگاه نشان داده است که آیینه تمام نمای جامعه است و اگر فضا و اختیار داشته باشد، بهترین نقدها را در معرض امور قرار خواهد داد. دکتر سرسنگی اظهار داشتند هر انقلابی چند محور اساسی دارد که از آن به‌عنوان هویت انقلاب‌ها یاد می‌شود. انقلاب اسلامی ایران دارای سه محور دینی بودن، دارا بودن سرمایه اجتماعی و شجاعت و جسارت نظام و مردم هست که سبب تمایز آن با سایر انقلاب‌های دنیا شده است.

در ادامه‌ی این مراسم، جناب آقای دکتر کرامت اله زیاری ریاست دانشکده جغرافیا ضمن خوشامدگویی و تبریک جشن انقلاب اسلامی، فرمودند، ما انقلاب اسلامی را در ابعاد سیاسی، جمهوری و اسلامی به جهان عرضه کردیم و امیدواریم با حضور دانشگاهیان مشکلات کشور برطرف شوند که بتوانیم در آینده شاهد ایرانی آباد و توسعه‌یافته باشیم.

در این نشست سردار سرلشگر دکتر یحیی صفوی، مشاور عالی‌مقام معظم رهبری و رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین دانشکده جغرافیا، به ایراد سخنرانی در ارتباط با "بررسی تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با انقلاب کشورهای فرانسه، چین، روسیه و کوبا پرداختند و فرمودند، انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌های نفی نظام دوقطبی قدرت جهانی، نفی نظریه‌های مربوط به علل پیدایش انقلاب‌ها و ایدئولوژی، درصد مشارکت مردم نسبت به سایر انقلاب‌ها ازنظر کمی، خصوصیات رهبری، چارچوب و ساختار متفاوت، قدرت پراکنش، نفوذ، بازتاب فرهنگی و سیاسی و تداوم و عدم انحراف از آرمان‌های انقلاب پس از رحلت آیت اله خمینی، نسبت به سایر انقلاب‌ها دارای برتری می‌باشد. در ادامه ایشان فرمودند، علی‌رغم تلاش‌هایی که برای از بین بردن حکومت ایران صورت می‌گیرد، قدرت‌های آمریکا و اسرائیل روزبه‌روز به سمت افول پیش می‌رود و برای حل مشکلات کشور ایران بایستی دانشگاهیان پا به عرصه‌ی عمل بگذارند و از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نورزند.

جناب آقای مهندس علی کرد، نماینده‌ی محترم شهرستان‌های خاش، نصرت‌آباد، میرجاوه و کورین استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تبریک ایام اله دهه مبارک فجر، به بیان نقش و جایگاه استان سیستان و بلوچستان در پیروزی انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس، و نیز همراهی مردم بلوچ با نظام و ولایت پرداختند و فرمودند همواره مردم استان سیستان و بلوچستان پشتیبان نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و همواره از این درخت تنومند محافظت خواهند کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین افشاری، نماینده نهاد رهبری در دانشکده جغرافیا نیز در سخنان کوتاهی به بیان نقش و تأثیر انقلاب شکوهمند اسلامی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختند.

در بخش پایانی این مراسم که با اجرای زنده موسیقی و برگزاری مسابقه همراه بود، با اهداء لوح سپاس از مهمانان مراسم، کارکنان نمونه و پیشکسوت، قهرمانان ورزشی، دانشجویان برتر و فعالان فرهنگی دانشکده جغرافیا تقدیر به عمل آمد.