نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

جشن استقبال از نوروز در دانشکده جغرافیا

جشن استقبال از نوروز در دانشکده جغرافیا


بسمه‌تعالی

 

جشن استقبال از نوروز در دانشکده جغرافیا

به گزارش روابط عمومی دانشکده جغرافیا، مراسم استقبال از نوروز با حضور ریاست محترم دانشکده، سرکار خانم دکتر حاجیان عضو هیات علمی دانشکده ادبیات و زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس، برخی از اعضای هیات‌علمی دانشکده، کارکنان و دانشجویان محترم دانشکده برگزار شد.

 در این مراسم پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی، جناب آقای دکتر احمدی معاون محترم دانشجویی ضمن عرض تبریک به حضار، از مسئولین دانشکده و انجمن‌های علمی به خاطر برگزاری مناسب تشکر کردند. ایشان به نقش و اهمیت نوروز به‌عنوان یکی از  مؤلفه‌های مهمی که باعث پیوند و اتحاد کشور ایران شده است اشاره نمودند. ایشان همچنین بیان کردند نوروز جشنی است که متعلق به یک قوم یا کشور نیست بلکه آن را متعلق به تمام جهان دانستند.

در ادامه‌ی این جلسه، مشاور بین‌الملل دانشکده جغرافیا به رتبه‌ای که اخیراً توسط دانشکده جغرافیا در نظام رتبه‌بندی جهانی QS 2018 به دست آورده است اشاره نمود. ایشان پس از مقایسه این رتبه با سایر دانشگاه‌های جهان، بیان کردند این موفقیت دستاوردی کم‌نظیر است و دانشکده‌ی جغرافیا به‌عنوان تنها دانشکده‌ای در ایران و غرب آسیا می‌باشد که توانسته است به این مهم دست یابد. دکتر امیر اصلانی فرمودند این موفقیت نتیجه‌ی تلاش همه‌ی اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشکده جغرافیا می‌باشد و امید است در سال آتی، دانشکده‌ی جغرافیا ضمن حفظ این جایگاه، رتبه‌ی خود را به زیر 100 ارتقاء دهد.

سپس جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی ریاست محترم دانشکده جغرافیا ضمن تبریک سال جدید، نوروز را آغازی برای فعالیت‌های جدید، بازنگری در فعالیت‌های انجام‌شده برای تلاش و کار جدید و شکرگزاری دانستند و بیان نمودند بدون شک در فرهنگ و جغرافیای فرهنگی، نوروز یکی از مقولات فرهنگی پایدار است که خواستگاه آن ایران و کشورهای پیرامون می‌باشد.

دکتر ابراهیم مقیمی در مورد فعالیت‌های صورت گرفته در سال 96 اشاره کردند و فرمودند دانشکده‌ی جغرافیا در سالی که سپری شد دستاوردهای ارزشمندی را کسب کرده است که می‌توان به مباحث: کسب رتبه       200-150 QS، بازنگری در مباحث درسی، رشته‌ها، مسئولیت‌پذیری، ورود به جامعه، اخلاق محور کردن دانشکده، نوآوری در روش‌های آموزش، مقالات، کتب و اسناد اشاره نموند. ایشان همچنین به بیان اهداف دانشکده برای سال 97 پرداختند و فرمودند«کسب رتبه 200-150 دستاورد بزرگی است و در سال جدید در حوزه‌ی بین‌الملل استمرار همین فعالیت‌ها را خواهیم داشت و بدون شک و با تلاش شما دانشجویان و کمک خداوند متعال، ان‌شاءالله بتوانیم این جایگاه را نه‌تنها حفظ، بلکه در رتبه‌ی زیر 100 قرار گیریم.

دکتر مقیمی فرمودند اکنون علاوه بر نگاه جهانی نسبت به دانشکده جغرافیا، مردم ایران دانشکده‌ی ما را رصد می‌کنند و شما نیز باید جامعه ایرانی را ببینید و به نیاز آن‌ها توجه کرده و تلاش و مقالات خود را به سمت نیاز مردم سوق دهید. ایشان فرمودند امتیاز مهم‌تر این است که خانواده شما را می‌بیند و امیدواریم نوروز که به کانون گرم خانواده برمی‌گردید، پیام‌آور محبت، دوستی و مهربانی باشید.

در ادامه ریاست محترم دانشکده به ارائه مطالبی در راستای وضعیت دانشگاه‌های کشور و مقایسه‌ی نظام آموزشی کشور ایران با سایر کشورها پرداختند و بیان کردند«در کشور ایران 2400 دانشگاه وجود دارد و بودجه‌ی اختصاص داده‌شده به این تعداد، 6/2 درصد بودجه کل کشور می‌باشد. این در صورتی است که در بسیاری از کشورها با جمعیت بیشتر، تعداد دانشگاه‌های کمتری دارد و بودجه‌ی اختصاصی به آن‌ها بیشتر است. نتیجه‌ی چنین گسترشی، کاهش کیفیت آموزش و افزایش بیکاری است». دکتر مقیمی علت اهمیت این دستاورد را به خاطر صرف وقت بیشتر توسط دانشجویان و اساتید دانستند و فرمودند اساتید دانشکده و دانشجویان بر اساس رسالت با صرف زمان و هزینه خود به چنین مهمی دست‌یافته‌اند.

ریاست محترم دانشکده فرمودند پیام نوروزی من به شما عزیزان این است که همه تلاش کنیم و تلاش‌ها را نسبت به 96 بیشتر کنیم و امیدواریم در سطح جهانی درخشش بهتر و در سطح ملی تأثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.

در ادامه‌ی این مراسم، سرکار خانم دکتر حاجیان در ارتباط با جشن نوروز، مراسمات باستانی و نقش آن در فرهنگ و تمدن ایران اشاره کردند.

سرانجام این مراسم با برگزاری مسابقات مفرح دانشجویی و اهداء جوایز به برگزیدگان پایان یافت.