نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سهمیه فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی سال 1394

سهمیه فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی سال 1394


با سلام

 

 پیرو نامه شماره 51472/پ/122 مورخ 02/03/1394 به پیوست تصویر نامه شماره 53618/4 مورخ 01/06/1394 معاون محترم وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان به همراه شیوه نامه اجرایی فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت در داخل و خارج از کشور سال 1394 ارسال می گردد . در ضمن خواهشمند است دستور فرمایند هنگام تنظیم و ارسال مدارک فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکترای تخصصی علاوه بر رعایت کامل شیوه نامه ، نکات زیر را نیز دقت نمایند :

 1. لازم است فرم ها و مدارک دانشجویان را تا پایان نیمسال ششم تحصیل آنان به وزارت علوم ارسال شود تا نامه پشتیبانی مالی برای ایشان صادر شود .
 2. دانشجویانی که در نیمسال هفتم تحصیل می باشند در صورتی می توانند از فرصت تحقیقاتی استفاده کنند که قبل از ارسال مدارک به وزارت علوم ، ویزای خود را دریافت کرده باشند و تا پایان آن نیمسال نیز از کشور خارج شوند .
 3. عکس الصاقی به گذرنامه و ویزای دانشجویان زن ضروری است برابر مقررات و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد .
 4. دانشجویان زن متاهلی که می خواهند با همسر خود از کشور خارج شوند لازم است تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه ، کارت ملی و ویزای ایشان را نیز ارایه دهند .
 5. تعهدنامه محضری لازم است ، " سند تعهدنامه مالی " یا " سند تعهدنامه دانشجویی " باشد و در صورتی که " سند تعهدنامه غیرمالی " و یا تحت هر عنوان دیگری باشد به هیچ وجه قابل پذیرش نیست . در ضمن در صورتی که دانشجو دونفر را ضامن خود می کند لازم است کارمند رسمی قطعی شاغل باشند .
 6. برای ارایه گواهی زبان ضروری است دانشجو در آزمون های معتبر بین المللی مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری شرکت کرده باشد و حداقل 50% بالاترین نمره آن آزمون را کسب کرده باشد . همچنین تاریخ اعتبار آن تا هنگام تشکیل پرونده در اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خارج منقضی نشده باشد .
 7. اگر چنانچه دانشجویی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از آموزش رایگان استفاده کرده باشد و تعهد مربوط انجام نداده و درخواست داشته باشد تا با دریافت آنها آن مدارک را ترجمه و به سفارت کشور مقصد یا دانشگاه مقصد ارایه دهد لازم است قسمت های مربوط در بند 6 و 8 تعهدنامه محضری را تکمیل نماید و جدول مربوط در فرم 102 را نیز پر کند .
 8. در صورتی که دانشجو متقاضی دریافت مدارک یاد شده بالا نباشد لازم است با خط تیره ( _ ) قسمت های مربوط در بند 6 و 8 را کامل کند و به هیچ وجه آن قسمت ها را نباید از متن تعهد نامه حذف کند .
 9. لازم است دانشجویان متقاضی فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور فرم " فرم 102 " و " فرم 103 " را نیز تکمیل نمایند .
 10. دانشجو پس از بازگشت به ایران برای تسویه حساب نهایی مدارک ذیل را برای ارسال به وزارت علوم به این اداره کل ارایه نماید : الف . تصویر بلیط رفت و برگشت   ب. تصویر مدارک بیمه   ج. تصویر گذرنامه    د. تصویر ویزا
 11. درصورتی که دانشجو بیش از 180 روز اقامت داشته باشد ومقاله ارائه نماید براساس سقف اقامت ، مقاله قابل بررسی است :

  1 مقاله : 2 ماه تمدید می شود .

  2 مقاله : 3 ماه تمدید می شود .

 12. مقاله ارایه شده لازم است دارای شرایط اعلامی در " فرم 104 " باشد و توسط معاونت محترم پژوهشی دانشگاه تایید شده باشد .

 13. همانطور که مستحضرید سهمیه فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور دانشگاه تهران در سال 1394 ، 150 نفر است . آن سهمیه نیز بنا بر تعداد دانشجویان مشمول استفاده از آن ، بین پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تقسیم شده است . ممکن است بعضی از پردیس ها و دانشکده ها به تعداد سهمیه تخصیص داده شده دانشجوی متقاضی نداشته باشند و بعضی دیگر نیز بیش از آن دانشجوی متقاضی داشته باشند . با عنایت به این که دانشگاه مصمم است تا پایان سال 1394 از همه سهمیه خود بطور کامل استفاه کند خواهشمند است دستور فرمایند تا مورخ 09/10/1394 اسامی دانشجویانی که در سال جاری ، تا کنون از فرصت مطالعاتی استفاده کرده اند و همچنین دانشجویانی که درخواست دارند تا پایان سال از فرصت مطالعاتی استفاده کنند را به این معاونت اعلام نمایند تا با اصلاح سهمیه ها ، دانشگاه به آن هدف نزدیک شود . بدیهی است عدم اعلام پردیس ها و دانشکده ها تا تاریخ یاد شده ، به منزله نداشتن دانشجوی متقاضی برای استفاده از فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور می باشد .

در پایان ضمن ارسال نامه شماره 81904/1/42 مورخ 02/09/1394 مدیر کل محترم بورس و اعزام دانشجویان خواهشمند است دستور فرمایند به نحو مقتضی به دانشجویان اعلام شود از مراجعه مستقیم به آن اداره کل خودداری نمایند و برای پاسخگویی به هر گونه پرسش و مشکلی به اداره کل خدمات آموزشی مراجعه یا به شماره تلفن : 61113392 تماس بگیرند .

لینک