نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گزارش بازدید هیات دانشگاه تهران از دانشگاه بابیلون و دانشگاه الکفیل کشور عراق

گزارش بازدید هیات دانشگاه تهران از دانشگاه بابیلون و دانشگاه الکفیل کشور عراق


 

بسمه تعالی

گزارش بازدید هیات دانشگاه تهران  از دانشگاه بابیلون و دانشگاه الکفیل  کشور عراق

به گزارش دفتر روابط بین الملل دانشکده جغرافیا، پیرو دعوت بعمل آمده از طرف دانشگاه­های بابیلون و الکفیل کشور عراق، هیات بلند پایه­ای از مسئولین دانشگاه تهران شامل معاونت بین الملل و معاونت اداری و مالی دانشگاه، ریاست و مشاور بین الملل دانشکده جغرافیا، معاون پژوهشی و مشاور بین الملل دانشکده ادبیات و علوم انسانی به منظور بازدید و توسعه همکاری های بین المللی با این دانشگاه­ها، در روز دوشنبه 8/07/ 1398 عازم کشور عراق شدند. در ابتدای این سفر هیات اعزامی مورد استقبال گرم مسئولین این دو دانشگاه در فرودگاه شهر نجف اشرف قرار گرفتند.

در صبح روز اول این سفر هیات دانشگاه تهران با ریاست و اعضای هیات رئیسه دانشگاه بابیلون در محل ساختمان ریاست این دانشگاه در شهر حله عراق به بحث و تبادل نظر در خصوص همکاری­های مشترک پرداختند. در ابتدای این جلسه ریاست دانشگاه بابیلون ضمن خوش­آمد گویی به اعضای تیم دانشگاه تهران از این دیدار بسیار ابراز خرسندی کردند و سپس به معرفی آن دانشگاه و زمینه­های همکاری مشترک پرداختند. ایشان بیان داشتند با توجه به رتبه بین المللی دانشگاه تهران و قدمت و جامع بودن این دانشگاه بسیار علاقه مند هستند تا در زمینه­های مختلف علمی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه تهران همکاری داشته باشند. در ادامه این جلسه، جناب آقای دکتر قهرمانی معاون محترم بین الملل دانشگاه تهران ضمن تشکر از دعوت بعمل آمده توسط مسئولین دانشگاه بابیلون به معرفی دانشگاه تهران و زمینه­های همکاری مشترک و آمادگی دانشگاه تهران جهت کمک به توسعه دانشگاه بابیلون عراق پرداختند.  در ادامه جلسه آقای دکتر یزدانی معاونت محترم اداری مالی دانشگاه و آقای دکتر زیاری ریاست محترم دانشکده جغرافیا و همچنین سایر اعضای هیات ایرانی و عراقی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و در نهایت یک تفاهم نامه همکاری مشترک بین دو دانشگاه به امضا طرفین رسید.  در ادامه بر اساس دعوت بعمل آمده، هیات اعزامی دانشگاه تهران در افتتاحیه ششمین کنفرانس بین المللی امام حسن (ع) شرکت نمودند و بعد از آن نیز نشستی تخصصی با ریاست، مدیران گروه و اعضاء هیات علمی دانشکده جغرافیا و علوم انسانی آن دانشگاه برگزار شد. در این جلسه در خصوص جزئیات همکاری های علمی و امکان تبادل استاد و دانشجو، برگزاری رشته تحصیلی مشترک در مقطع تحصیلات تکمیلی، مجله علمی پژوهشی مشترک و انجام تحقیقات مشترک صحبت شد و هریک از اعضاء به معرفی گروه و پتانسیل های خود و زمینه های همکاری پرداختند.

در این نشست جناب آقای دکتر زیاری، ریاست محترم دانشکده جغرافیا اظهار داشتند کشور ایران شریک اصلی استراتژیک کشور عراق است و رابطه این دو کشور بسیار مهم می باشد. در ادامه ایشان فرمودند یکی از مسائل مهم، بحث منابع مشترک مرزی می باشد که می توان از طریق محققان دو کشور به حل این موضوعات پرداخت و  به کمک رشته­های مختلف جغرافیا از قبیل جغرافیای سیاسی، انسانی، طبیعی و همچنین سنجش از دور و GIS به تحکیم روابط با کشورهای همسایه پرداخت. علاوه بر این آقای دکتر زیاری پیشنهاد یک کنفرانس مشترک بین دانشگاه های عراق و دانشگاه تهران را مطرح کردند که مورد استقبال دو طرف قرار گرفت.

 

در روز دوم این سفر، هیات اعزامی دانشگاه تهران از دانشگاه الکفیل کشور عراق واقع در شهر نجف اشرف بازدید بعمل آوردند. در ابتدای این بازدید که با استقبال گرم رئیس و اعضای هیات رئیسه این دانشگاه همراه بود، رئیس دانشگاه الکفیل ضمن ابراز خوش آمد و تشکر از اعضای هیات اعزامی دانشگاه تهران جهت قبول دعوت و حضور در آن دانشگاه به معرفی آن دانشگاه پرداختند. ایشان اظهار داشتند دانشگاه الکفیل که وابسته به عتبه متبرکه حضرت عباس (ع) می­باشد در حال توسعه بر اساس استانداردهای به روز جهانی است و هدف اصلی آن گسترش رشته های مورد نیاز جامعه و خدمات رسانی به عامه مردم می­باشد و در این زمینه خواهان مشارکت و مساعدت علمی دانشگاه تهران هستند. سپس آقای دکتر قهرمانی معاونت محترم بین الملل دانشگاه تهران به معرفی دانشگاه تهران و بیان زمینه­های همکاری مشترک پرداختند. در ادامه­ این جلسه جناب آقای دکتر یزدانی معاون محترم اداری و مالی دانشگاه تهران از دعوت بعمل آمده و مهمان نوازی دانشگاه الکفیل تشکر کردند و پیام برادری و دوستی رئیس دانشگاه تهران را به ایشان رساندند. آقای دکتر یزدانی بیان کردند دانشگاه تهران این آمادگی را دارد تا دانشگاه الکفیل را در تمامی زمینه ها یاری کند و می­تواند بخشی از ماموریت­های آموزشی و پژوهشی دانشگاه الکفیل را بر عهده بگیرد و در تربیت دانشجویان این دانشگاه کمک کند. ایشان فرمودند این دانشگاه آمادگی دارد تجربیات خود را در جهت توسعه دانشگاه الکفیل، در اختیار آن دانشگاه قرار دهد. در پایان تفاهم نامه همکاری مشترک بین دو دانشگاه به امضا رسید و سپس بازدیدی از بخش­های مختلف این دانشگاه بعمل آمد. در بعد از ظهر این روز نیز اعضای تیم ایرانی به همراه تعدادی از مسئولین دانشگاه الکفیل به زیارت حرم مطهر امیرالمومنین (ع) مشرف شدند.

در ادامه سفر، اعضای هیات ایرانی ضمن زیارت حرمین شریفین حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) با معاونت آموزشی و پژوهشی عتبات عالیات جلسه­ای داشتند و در آن جلسه نیز دو طرف به بیان نظرات و زمینه سازی برای همکاری های مشترک علمی آتی پرداختند.

امید است تا انشالله در آینده ای نزدیک شاهد توسعه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بین دانشگاه تهران و دانشگاه­های مختلف کشور عراق و بویژه این دو دانشگاه باشیم.

 

 

فایل pdf گزارش نشت عراق