نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معرفی

معرفی


معرفی

تاریخچه کتابخانه:

  کتابخانه دانشکده جغرافیا در سال 1380 همزمان با تأسیس این دانشکده و با آماده سازی، تجهیز، سازماندهی و توسعه کتابخانه سابق موسسه جغرافیا در ساختمان اداری دانشکده واقع در خیابان پورسینا  تاسیس و شروع به کار کرد. با انتقال دانشکده به ساختمانهای جدید در خیابان قدس (کوچه آذین) کتابخانه دانشکده نیز در آبان 1386 به این محل منتقل و در طبقه همکف ساختمان شماره 2 دانشکده و در فضایی به مساحت حدود 450 متر مربع استقرار یافت. با انتقال کتابخانه به محل جدید و گسترش فیزیکی آن، اقدامات گسترده ای برای آماده سازی و تجهیز آن از جمله نصب سیستم حفاظتی و سیستم هشدار حریق انجام گردید. در حال حاضر کتابخانه ظرفیت پذیرش همزمان 70 نفر را دارد. در فروردین 1389 سالن قرائت کتابخانه در طبقه همکف به مساحت 300 متر مربع افتتاح شد که ظریف پذیرش 50 نفر را دارد.

  ساختمان کتابخانه :

   ساختمان کتابخانه از سه قسمت تشکیل شده که قسمت اول شامل بخش امانت، مخزن کتابهای امانتی، کامپیوترهای جستجوی منابع کتابخانه وسالن مطالعه در فضایی به مساحت 150  متر مربع است. قسمت دوم کتابخانه شامل بخشهای نشریات،‌ مرجع، پایان نامه ها، آمارنامه، خدمات فنی و دفتر ریاست کتابخانه در فضایی به مساحت 300 متر مربع است. قسمت سوم شامل سالن مستقل مطالعه در زیرزمین دانشکده در فضایی مناسبی برای مطالعه و استفاده دانشجویان قرار دارد.

 

منابع کتابخانه :

   منابع موجود در کتابخانه تا امرداد 1390 بشرح جدول زیر می باشد:

 ردیف

نوع منبع

تعداد

1

کتاب فارسی

18000 نسخه

2

کتاب لاتین

3800 نسخه

3

نشریات فارسی

150 عنوان

4

نشریات لاتین

بصورت الکترونیکی

5

پایان نامه

1800 عنوان

6

لوح فشرده پایان نامه

600عنوان

7

لوح فشره کتاب و ...

5000 عنوان

8

نقشه

300 برگ

9

اطلس فارسی

120 عنوان

10

اطلس لاتین

80 عنوان

 نیروی انسانی :

کارکنان کتابخانه دانشکده شامل رئیس و 4 نفر کارشناس به شرح زیر است:

خانم دکتر شیرین محمدخان، استادیار دانشکده جغرافیا، رئیس کتابخانه.

آقای عباس اسلامی کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی مسئول بخش فراهم آوری منابع و بخش نشریات و مسئول کتابخانه دیجیتال دانشکده.

خانم نسرین مهتابی کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی مسئول بخش خدمات فنی.

خانم رویا صحراکار کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی مسئول بخش مرجع و پایان نامه.

آقای امین قاسمی فرع کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی مسئول بخش امانت.

آدرس :خیابان انقلاب، خیابان قدس، کوچه آذین، داشکده جغرافیای دانشگاه تهران، ساختمات شماره 2، طبقه همکف،           تلفن 61113367-021