نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مراسم بزرگداشت استاد عباس سحاب-پدر علم کارتوگرافی

مراسم بزرگداشت استاد عباس سحاب-پدر علم کارتوگرافی


مراسم بزرگداشت استاد عباس سحاب-پدر علم کارتوگرافی

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده جغرافیا، مراسم بزرگداشت زنده یاد استاد عباس سحاب، بنیانگذار موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب، روز یکشنبه مورخ 09/02/97 در سالن فردوسی دانشکده ادبیات، دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم جناب آقای دکتر خضری، مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی، ریاست دانشکده جغرافیا و جناب آقای دکتر حضرتی، ریاست دانشکده ادبیات و جمع کثیری از اساتید و صاحب نظران علم جغرافیا در داخل و خارج از کشور حضور داشتند.

در این مراسم، جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی، ریاست محترم دانشکده جغرافیا در دو بخش شامل معرفی جایگاه و خدمات خانواده سحاب و نشانه شناسی از ساختار شکنی محیط طبیعی با دو ایده شتابی و تاخیری به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر مقیمی اظهار داشتند، اینکه استاد عباس سحاب، موسسه و خانواده ایشان با نقشه شناخته می شوند یک بعد قضیه است و بعد دیگر آن در تامین منابع علمی دانشگاه در حوزه تاریخ، ایران شناسی و جغرافیا یا به عبارتی دیگر پشتیبانی و تولید منابع علمی است؛ که این بخش مهم تر از کارتوگرافی و مقدم بر آن می باشد. ایشان ادامه دادند، خدمات خانواده سحاب، تا حالا و از حالا به بعد توفیق ادامه پیدا می کند؛ شاید یکی از دلایلی که فعالیت و اقدامات خانواده سحاب تا هم اکنون ادامه پیدا کرده است، این می باشد که از الطاف الهی برخوردارند. وقتی لطف الهی مشمول انسانی بشود، جای نگرانی نیست و استمرار موسسه قطعی می باشد. ما در فرهنگ ایرانی و فرهنگ تشییع اگر خانواده ای از نیکان باشد و  به صداقت شهرت داشته باشد و پاکی و درستی سرمنشا کار آن باشد، آن در حد شخصیتی که در تقرب به حضرت حق فاصله کمتری دارد، می شناسیم.

وی با بیان اینکه خانواده سحاب ثروت کشورند و باید حمایت شوند و بمانند، ادامه داد خانواده سحاب از بابت صداقت، پاکی و درستی، تقرب زایدالوصفی به دانش پژوهان تاریخ، جغرافیا و کارتوگرافی دارند. ایشان محبوب قلوب همه ی جغرافیدانان، تاریخ شناسان و همه ی کسانی هستند که امروز در حوزه تکنولوزی، مسائل کارتوگرافی را ارتقاء می دهند. من مطمئن و امیداورم این موسسه همچنان باقی خواهد ماند و افتخار ایران خواهد بود.

ریاست دانشکده جغرافیا در بخش دوم سخنرانی خود در خصوص نشانه شناسی از ساختار شکنی در محیط طبیعی با دو ایده ی شتابی و تاخیری صحبت کردند. ایشان بیان کردند نقشه های تاریخی بخشی از کارهای جغرافیایی و کارتوگرافی است. ما امروزه به تولید نقشه های به روز شده حاصل از مسائل روز نیازمندیم. نشانه شناسی یک دانش و یک روشی برای همه ی عموم است. نشانه هایی وجود دارد که ساختار طبیعی منطقه در حال شکستن است، اتفاقا این ساختار شکنی در دو منطقه ی متصل به هم در مجموعه کره زمین یعنی جنوب غرب آسیا و شمال شرق آفریقا، بیشتر دیده می شود و نشانه های آن عبارتند از حساسیت منطقه از نظر کمبود آب، فرسایش خاک، انهدام پوشش گیاهی، فرونشینی زمین و ریزگردهای فراوان و روبه گسترش آن است. از طرف دیگر این منطقه درگیر خشونت آمیزترین جنگ های قرن بیست و یک است. این نشانه ها معنا دارد و آن ساختار طبیعی در حال شکسته شدن است باید یکسری راهکارها را ارائه دهیم.

ایشان ادامه داد، کشور عراق که برای حمله به ایران تلاش کرد، هم اکنون ساختار آن در هم شکسته شده است. یعنی در یک فرآیند شتابان، محیط طبیعی آن در هم ریخته شده است. ایشان خاطر نشان کردند دریاچه ارومیه در طی مدت 20 سال از بین رفت و تا دویست سال دیگر عراق و دریاچه آباد نخواهد شد، زیرا طبیعت و محیط طبیعی خود را تدریجی بازسازی می کند.

دکتر مقیمی با بیان اینکه بخش از محتوی جغرافیایی که با مسائل کارتوگرافی پیوند داده می شود و از نقشه های کارتو گرافی رهنمود پیدا می کند، آنگاه سیاست های حاکمیتی و مدیریتی تجلی پیدا می کند بیان کردند امیدواریم که بتوانیم در آینده از این نشانه ها برای بهبود این منطقه که جای نگرانی دارد، استفاده کنیم.

موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در سال 1315 توسط استاد عباس سحاب تاسیس شد. این موسسه نقش بسزایی در تولید دانش و محصولات جغرافیایی داشته است؛ به گونه ای که در این مدت، چهار نسل خانواده ی سحاب در زمینه ی جغرافیا و کارتوگرافی فعالیت های زیادی را انجام داده اند، که می توان به برخی از آنها مانند؛ بنیاد موسسه جغرافیایی سحاب، تولید نقشه های بدیع و به یاد ماندنی از نقاط مختلف ایران و جهان، تدوین کتاب یاد نامه، کتاب سرگذشت عباس سحاب، تولید اولین نقشه گردشگری تهران به زبان فارسی و لاتین، تولید اولین نقشه ی استان های مختلف ایران، اولین دوره نقشه آموزشی برای مدارس در سال 1332 با چاپ رنگی، اولین نقشه ایران به صورت رنگی، تهیه نقشه مصور ایران، تولید اولین کره جغرافیایی به زبان فارسی در سال 1334، برگزاری نمایشگاه های مختلف جغرافیایی، همکاری با موسسات و چهره های برجسته جهانی در زمینه کارتوگرافی، چاپ کتب مختلف، تدوین اطلس جغرافیایی راجع به خلیج فارس، نگاره های آموزشی برای تدریس جغرافیا در مراکز آمورشی، اطلس بزرگ ایران و جهان به زبان انگلیسی، اشاره کرد.