نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شورای عمومی دانشکده‌ی جغرافیا دانشگاه تهران در تاریخ 14/12/96

شورای عمومی دانشکده‌ی جغرافیا دانشگاه تهران در تاریخ 14/12/96


بسمه تعالی

عنوان خبر: حضور شهردار محترم تهران جناب آقای دکتر نجفی و رئیس محترم پردیس هنرهای زیبا جناب آقای دکتر حیدری در جمع اعضای هیئت علمی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران در جلسه شورای عمومی

شورای عمومی دانشکده‌ی جغرافیا دانشگاه تهران در تاریخ 14/12/96 در سالن شورای دانشکده با حضور جناب دکتر نجفی شهردار محترم تهران و هیئت همراه، دکتر حیدری رئیس محترم پردیس هنرهای زیبا، مهندس پورفرزان مدیرعامل شرکت رس، ریاست محترم دانشکده و اعضای محترم هیات علمی تشکیل شد.

در ابتدای جلسه دکتر ابراهیم مقیمی رئیس محترم دانشکده جغرافیا ضمن خوشامدگویی به شهردار محترم تهران و تشکر از دکتر کامران، به ایراد سخنرانی در مورد نقش و فعالیت‌های دکتر نجفی در مسئولیت‌های مختلف پرداختند. در ادامه‌ی این جلسه ایشان به اخبار عمومی دانشکده که شامل: جذب دکتر حسینی به‌عنوان هیئت‌علمی جدید در گروه جغرافیای شهری، ارتقاء درجه خانم دکتر خانی به مرتبه استادی، تقدیر از دکتر آرا تومانیان به خاطر مدیریت گروه سنجش‌ازدور و GIS در طول سال‌های 94-1396، تقدیر از سرکار خانم فاطمه امت محمدی به‌عنوان کارمند نمونه دانشکده در سال 1396 و کسب رتبه‌ی 200-151 دانشکده جغرافیا در رتبه‌بندی QS برای اولین بار در ایران در حالی که بسیاری از کشورهای منطقه تاکنون نتوانسته‌اند چنین رتبه‌ای را کسب کنند و دانشکده جغرافیا با دانشگاه‌های برتر جهان رقابت می‌کند اشاره نمودند. دکتر ابراهیم مقیمی این موفقیت را مدیون تلاش و همکاری خانواده‌ی دانشکده جغرافیا دانست و ابراز نمودند که این امر دستاورد بزرگی است و باید به آن اهمیت داد.

در ادامه‌ی این جلسه جناب آقای دکتر امیراصلانی، مشاور بین‌الملل دانشکده جغرافیا در مورد نظام رتبه‌بندی، شاخص‌های در نظر گرفته شده در این نظام، مقایسه‌ی دانشکده جغرافیا با سایر دانشکده‌های جهان و تشریح جایگاه دانشکده در رده‌بندی بین‌المللی نکاتی را بیان نمودند.

دکتر مقیمی در بخش دوم سخنرانی خود به اهمیت شهر تهران به عنوان مرکز استراتژیک سیاسی-علمی جنوب غرب آسیا نقش و جایگاه رشته‌ی جغرافیا در پیشبرد اهداف شهرداری و بهبود وضع شهر تهران اشاره کردند و بیان نمودند که دانشکده‌ی جغرافیا می‌تواند بازوان مطالعاتی، تحقیقاتی، فکری شهرداری تهران باشد و اگر قرار است اتاق فکری در شهرداری تشکیل شود، می‌توان از دانشکده جغرافیا کمک گرفت.

اعضای هیأت علمی دانشکده جغرافیا به بیان دیدگاه‌ها، ایده‌ها و پیشنهادهای خود پرداختند و ارائه گزارش پیشرفت‌های آموزشی و پژوهشی دانشکده جغرافیا، استفاده از تجارب، طرح و ایده‌های اعضای هیأت علمی دانشکده در شهرداری، ارائه پیشنهاد درباره رفع معضلات شهری، اعلام آمادگی برای همکاری با شهرداری تهران، شرایط زیست‌محیطی و آلودگی هوا و بیان برخی از مشکلات دانشکده جغرافیا ازجمله مسائلی بود که مطرح شد.

در این جلسه جناب آقای دکتر نجفی شهردار محترم تهران ضمن تشکر از دعوت دانشکده جغرافیا، گفت: در این نشست مسائل زیادی می‌تواند در ارتباط با شهر تهران مطرح و بحث شود. کلان شهری مانند تهران که تا چند سال دیگر در تعریف جهانی به یک ابر شهر تبدیل می‌شود، طبیعی است که با همه مسائل و تخصص‌ها ارتباط پیدا می‌کند.

وی افزود: همه مشکلات شهری برای ما ملموس است و در زندگی روزمره آن را درک می‌کنیم و خواهان رفع این مشکلات و معضلات هستیم. در این شکی نیست که اگر بخواهیم شهری را به یک شهر زیست‌پذیر تبدیل کنیم و شهری را ایجاد کنیم که در یک معنای حداقلی انسان‌محور باشد و برای شهروندان دو مؤلفه مهم آسایش و آرامش را به همراه بیاورد، با مشکلات فراوانی مواجه هستیم و در این دو بخش آرامش و آسایش نتوانسته‌ایم شرایط مناسب را فراهم آوریم هرچند که زحمات زیادی هم کشیده شده است.

شهردار تهران در ادامه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم یک چنین شرایطی را فراهم کنیم و شهر را از وضعیت فعلی به یک وضعیت مطلوب برسانیم، قطعاً اساس کار باید فعالیت‌های علمی، مطالعات و پژوهش‌های عمیق‌تر باشد.

دکتر نجفی تصریح کرد: اگر بخواهیم تصمیم‌‌‌‌ها یک‌بعدی گرفته نشوند و با جامعیت همراه باشند، باید مبتنی بر علم، مطالعه و تخصص قرار گیرند و برای اداره شهر تهران تخصص‌های مختلفی موردنیاز است. در این زمینه ما از انتقاد و راهنمایی متخصصین استقبال می‌کنیم. همه ما به دلیل زندگی در شهر تهران مسئول هستیم و باید در قبال این مسئولیت به مسائل پیرامون خود فکر کنیم و با تلاش و ایده‌پردازی نظریات جدیدی را در جهت رفع مشکلات ارائه دهیم و البته امیدوارم که شهرداری تهران به‌اندازه کافی به بلوغ و عقل علمی دست‌یافته باشد تا از این نظرات به خوبی استفاده و آن‌ها را سازمان‌دهی بکند.

وی افزود: ما در برنامه‌های خود به این مسئله توجه کرده‌ا‌یم و اعضای تیمی که در حال حاضر در شهرداری فعالیت می‌کنند یک تیم تخصصی هستند. تصمیم‌گیری در مورد شهر تهران شاید به‌ظاهر آسان باشد، اما برای اتخاذ ساده‌ترین تصمیم‌ها شهرداری تهران باید از پیچیده‌ترین مطالعات و کارهای تخصصی و کارشناسی استفاده کند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه سیاست ما بر این است که دیگر قراردادهای فردی منعقد نکنیم، عنوان کرد: به‌جای بستن قرارداد با افراد که درگذشته باب بوده و تجربه‌های ناموفقی را به همراه آورده است، در نظر داریم تا از این به بعد قرارداد‌ها با نهادهای علمی و حقوقی منعقد شود.

دکتر نجفی با تأکید بر اینکه زمینه برای همکاری و فعالیت بسیار است و با توجه به پتانسیل و گرایش‌های دانشکده جغرافیا، شهرداری آمادگی لازم را برای همکاری با این دانشکده دارا می‌باشد و در آینده جلسات تخصصی‌تری بین شهرداری تهران و دانشکده جغرافیا برگزار خواهد شد. شهردار تهران در مورد نقش رشته جغرافیا در نظام آموزشی کشور گفت‌: درباره دروس جغرافیا از مدرسه تا دانشگاه به دلیل نبودن آشنایی کافی جفا شده است. در حال حاضر مسئله جغرافیا چه در بخش آموزشی کشور و چه در بخش اجرایی باید جدی گرفته شود و به همت فعالیت‌های جغرافیایی است که می‌توان خیلی از تصمیمات را درست‌تر اتخاذ کرد.

به گفته وی سه موضوع استراتژیک که باید تصمیم سازان و تصمیم گیران را نسبت به آن قانع کرد؛ مدیریت یکپارچه شهری، مدیریت‌ها و یا حکومت‌های محلی و بحث منابع پایدار برای شهرها است.

شهردار تهران از حرکت به سمت شهر هوشمند با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حل مسائل و مشکلات شهری خبر داد.