نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بزرگداشت روز معلم با حضور دکتر نیلی در دانشکده جغرافیا

بزرگداشت روز معلم با حضور دکتر نیلی در دانشکده جغرافیا


بزرگداشت روز معلم با حضور دکتر نیلی در دانشکده جغرافیا

به گزارش روابط عمومی دانشکده جغرافیا، جلسه شورای عمومی دانشکده جغرافیا با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، ریاست محترم دانشگاه تهران، دکتر خضری، مدیر اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه، هیئت رئیسه و اساتید دانشکده جغرافیا، روز شنبه مورخ 25/02/1397 در سالن شورا دانشکده برگزار شد.

در این جلسه دکتر ابراهیم مقیمی ریاست محترم دانشکده جغرافیا با بیان اینکه اساتید دانشکده جغرافیا دغدغه های بسیاری دارند، گفت: این دغدغه ها شامل مسائل کشور، دانشجویان دانشگاه و علم است. وی در ارتباط با فعالیت های دانشکده جغرافیا خاطر نشان کرد: خوشبختانه دانشکده جغرافیا در حوزۀ فرهنگ مسئله خاصی ندارد و دانشجویان به لحاظ فرهنگی دارای رتبه بالایی می باشند. همچنین این دانشکده در حوزه علم نسبت به بسیاری از دانشکده های دیگر سرآمدهای لازم را دارد. مستندات موجود حاکی از پیشرفت قابل توجه این دانشکده نسبت به سایر دانشکده های دانشگاه تهران می باشد. در حوزه بین الملل نیز موفقیت های چشمگیری به دست آمده است که می توان به رتبه بندی های اخیر بین المللی اشاره کرد. در حوزه آموزش نیز این دانشکده توفیقات خوبی از نظر کمیت، کیفیت و برنامه های درسی کسب کرده است.         

در ادامه این مراسم جناب آقای دکتر فرشاد امیراصلانی، مشاور بین الملل ریاست دانشکده جغرافیا با اشاره به موفقیت های اخیر کسب شده توسط این دانشکده در حوزه بین الملل، به بیان فعالیت های صورت گرفته در مدت پنج سال گذشته پرداختند و اظهار داشتند در این مدت اساتید به 65 کنفرانس، 3 کارگاه و 25 مأموریت پژوهشی بین المللی اعزام شده اند. وی همچنین به انعقاد 5 تفاهم نامه همکاری بین المللی و اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی و تقاضای دانشجویان برای ادامه تحصیل در این دانشکده اشاره کردند. ایشان روند پرداخت گرنت اساتید و همکاری اساتید در همایش های بین المللی را دو دغدغه ی اصلی حوزه روابط بین الملل دانستند.

جناب آقای دکتر سید کاظم علوی پناه، مدیر محترم گروه سنجش از دور و GIS دانشکده با اشاره به روند رو به رشد دانشکده در سالیان گذشته، گفت: دانشکده جغرافیا علی رغم کسب موفقیت های متعدد، از فضای کافی برخوردار نمی باشد و این کمبود فضا بر کیفیت آموزش و پژوهش تاثیر بسزایی دارد. ایشان در ارتباط با اهمیت و نقش رشتۀ سنجش از دور و GIS بیان کرد، این رشته نقش مناسبی در بهبود جایگاه دانشکده، دانشگاه و کشور داشته است و یکی از مهم ترین فعالیت های بین رشته ای است که متأسفانه در دانشگاه تهران بودجه کافی برای آن در نظر گرفته نمی شود. وی افزود، چرا نباید ما در بخش علوم انسانی کارهای فاخری را انجام دهیم و دیگران باید آثار فاخر ایرانی را مورد بررسی قرار دهند. دکتر علوی پناه در ادامه ایجاد یک مرکز پژوهشی در بیابان لوت برای مطالعه بررسی گرمایش زمین را پیشنهاد دادند.

در این جلسه، جناب آقای دکتر علی اکبر شمسی پور، مدیر محترم گروه جغرافیای طبیعی به نقش و اهمیت رشته جغرافیای طبیعی پرداخت و با بیان اینکه این گروه با بهره گیری از اساتید مجرب و آزمایشگاه های مناسب، در کشور بی نظیر است، افزود: این گروه قابلیت و توانایی های بالایی را برای انجام طرح های مختلف سرزمینی دارا می باشد، که با توجه به مشکلات کمبود آب و مشکلات زیست محیطی، می تواند نقش مفیدی ایفا کند. اما دو مانع برای رسیدن به این اهداف وجود دارد: 1- نگاه تبعیض آمیز مسئولان به رشته ها 2- عدم تأمین منابع مالی. که در سال های اخیر تشدید شده است و باعث حذف کارهای میدانی و آزمایشگاهی شده است.

در ادامه این جلسه دکتر مجید کیاورز، مسئول ساخت ساختمان جدید دانشکده با اشاره به مشکلات و موانع موجود برای احداث ساختمان جدید، اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در این راستا را تشریح کرد.

دکتر احمد پوراحمد با بیان اینکه، دانشکده جغرافیا از 17سال پیش مستقل شده است و به یمن افراد و جوانان پر انرژی  دارای پتانسیل بسیار بالایی می باشد؛ افزود: هنوز با جایگاه بلند دانشگاه تهران که ایفا کردن نقش دانشگاه در جامعه است، فاصله داریم و باید ما در خدمت جامعه باشیم، چراکه کمال علم، عمل است. ایشان در ارتباط با شرکت های دانش بنیان گفت: بایستی ارتباط با این شرکت ها و پارک علم و فناوری بیشتر شود و موانع موجود برای حضور اساتید برطرف شود. وی افزود بسیاری از دانشکده های دانشگاه تهران از تجهیزات پژوهشی و امکانات آموزشی جدید بی بهره می باشند و امکانات دانشکده در این زمینه محدود است.

دکتر مجتبی قدیری، معاون محترم اداری و مالی دانشکده جغرافیا، خاطر نشان کرد: این دانشکده، اولین دانشکده ای بوده است که در دهه 80 از گروه به دانشکده تبدیل شده است. در زمانی که گروه بود دارای 18 عضو هیئت علمی و امروزه این تعداد به 55 نفر تبدیل شده است که 11 نفر آن‌ها استاد تمام، 23 نفر دانشیار و 21 نفر نیز استعداد دانشیاری را دارند. ایشان در ادامه، مشکلات مالی دانشکده درزمینه های مختلف از جمله بازدید و سفر علمی دانشجویان و اساتید و همچنین احداث ساختمان جدید و هزینه حق التدریس و تحقیق  را خاطر نشان کرد.

دکتر آرا تومانیان، عضو محترم هیئت علمی سنجش از دور و GIS نیز با اشاره به ارتباطات و همکاری های بین المللی، خواستار رفع موانع موجود در تهیه ارز شد. در ادامه ایشان پیشنهاد ایجاد سامانه تخصصی برای آگاهی از تخصص اساتید و دانشجویان، به منظور بهره گیری از تخصص آن‌ها را ارائه داد.

جناب آقای دکتر حسن کامران، عضو هیئت علمی گروه جغرافیای سیاسی و نماینده محترم مجلس شورا اسلامی نیز در این جلسه ضمن درخواست توجه بخش های مختلف جامعه به جایگاه و اهمیت رشته جغرافیا، حمایت دانشگاه تهران را برای احداث ساختمان جدید خواستار شد.

در این مراسم ریاست محترم دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر محمود نیلی، ضمن تبریک روز معلم و موفقیت های کسب شده توسط دانشکده جغرافیا، ادامه داد: امیدوارم جایگاه دانشگاه تهران و دانشکده جغرافیا در سطح بین المللی شناخته شود. بسیاری از دستاوردهای ما به زبان فارسی تولید می شود و این امر باعث شده است که خارج از کشور کمتر با فعالیت های ما آشنا باشند. اما به لطف عملکرد دانشجویان، اعضاء هیئت علمی، توسعه علمی کشور و فعالیت های بین المللی دانشگاه، روز به روز دانشگاه تهران در این عرصه بیشتر شناخته می شود و جایگاه آن پر رنگ می شود و ایجاد شبکه های علمی در داخل و خارج از کشور به ارتقاء و رتبه بندی دانشکده و دانشگاه کمک خواهد کرد.

ایشان تصریح کرد: ما رتبه بندی را محور فعالیت قرار نمی دهیم چون شاخص های آن متفاوت است و هر روز عوض می شود. قطعاً این‌ها دستخوش دگرگونی خواهد شد، چونکه برخی از عوامل دیده نشده است و در این شاخص کمترین سهم مربوط به حوزه ارزش گذاری و تعامل دانشگاه با جامعه می باشد. دانشگاه تهران به دلیل نقش تعیین کننده ای که در حوزه های مختلف دارد، قطعاً اگر این پارامتر وارد شود، موقعیت بهتری خواهد داشت.

دکتر نیلی در ارتباط با بودجه و تأمین منابع مالی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: بودجه دانشگاه از دو بخش اصلی که شامل بودجه عمومی و اختصاصی است، تأمین می شود. که این بودجه عمومی براساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود که در بخش های مختلف دانشگاه تهران مصرف می شود. وی افزود: امیدواریم در سال جدید تعداد دانشجویانی که برای فرصت مطالعاتی به خارج از کشور می روند به 400 نفر برسد. وی در بحث اختصاص بودجه به دانشگاه ها توسط دولت گفت: در این نظام تأمین، ضریب کیفیت دانشگاه ها در نظر گرفته نمی شود. به عنوان مثال هزینۀ تربیت یک دانشجو در دانشگاه تهران با سایر دانشگاه ها متفاوت است. چرا که امکانات، تجهیزات، اساتید و... دخیل هستند. در ادامه ایشان اضافه کرد: 40 درصد بودجه اختصاصی دانشگاه به عملکرد واحدها بستگی دارد و هرچقدر واحدها در این زمینه بهتر عمل کنند، طبیعتاً منافع بیشتری به آن‌ها برمی گردد.

دکتر نیلی در ادامه سخنان خود به بیان اهمیت و نقش کار گروهی پرداخت و بیان کرد: اخیراً در دانشگاه تهران رویکردی را در پیش گرفته ایم به گونه ای که دانشگاه از برخی از پایان نامه ها تا 4 برابر، پشتیبانی مالی می کند. موضوعاتی که دانشگاه پشتیبانی می کند شامل چالش های اصلی کشور، فعالیت های بین رشته ای و کار گروهی است. وی در ادامه افزود: سیاست های تشویقی دانشگاه در جهت تشویق همکاری است و ممکن است در آینده سیاست های تنبیهی برای موازی کاری در نظر گرفته شود. لذا خواهش من این است که فکر نکنید استقلال و توسعه فیزیکی ملزوماً منجر به افزایش کیفیت می شود، بلکه هزینه را بالا می برد.

دکتر نیلی در انتهای جلسه به نتایج ارزیابی عملکرد واحد های مختلف دانشگاه تهران اشاره کردند و فرمودند که این نتایج در اختیار مسئولین قرار گرفته است. ارزیابی اساتید توسط دانشجویان یکی از ملاک های اصلی ترفیع اساتید می باشد. لذا هر الگویی که بتواند امتیازات و اعتبارات را به عملکرد متصل کند، الگوی مناسبی است.

در این نشست مقرر شد که در آینده جلساتی بین مسئولین دانشگاه تهران و دانشکده جغرافیا برای احداث ساختمان جدید و تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فناوری برگزار شود.

علاوه بر این، در انتهای جلسه، آقای دکتر کیاورز و آقای دکتر حمزه به عنوان مسئول روابط عمومی و مسئول آموزش های آزاد دانشکده در سال گذشته، مورد تقدیر قرار گرفتند.