نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری پنجاه و یکمین نشست مشاوران بین الملل پردیس/دانشکده ها

برگزاری پنجاه و یکمین نشست مشاوران بین الملل پردیس/دانشکده ها


برگزاری پنجاه و یکمین نشست مشاوران بین الملل پردیس/دانشکده ها

پنجاه و یکمین نشست مشاوران بین الملل پردیس/دانشکده ها روز چهارشنبه مورخ 26/07/1396 با حضور جناب آقای دکتر محمدباقر قهرمانی معاون محترم بین الملل دانشگاه، جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی ریاست محترم دانشکده جغرافیا، جناب آقای دکتر افشین آخوند زاده مدیر کل محترم دانشجویان غیرایرانی، جناب آقای عبدالمجید اسکندری مدیر کل محترم برنامه ریزی و همکاری های بین المللی و مشاوران بین المللی پردیس/ دانشکده های دانشگاه تهران از ساعت 14 لغایت 18 عصر در سالن شورا دانشکده جغرافیا برگزار شد.

ابتدای این جلسه که با قرائت قرآن مجید آغاز شد. ابتدا آقای دکتر فرشاد امیراصلانی مشاور بین الملل دانشکده جلسه را آغاز و به حاضرین خوشامد گفتند. سپس جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی ریاست محترم دانشکده جغرافیا از حاضرین و به خصوص اقای دکتر امیراصلانی و جناب آقای دکتر قهرمانی معاون محترم بین الملل تشکر نموده و فرمودند که در حوزه سیاست گذاری و حرکت به سمت بین المللی شدن و بلکه بین المللی دیدن و بین المللی فکر کردن و بین المللی عمل کردن قصوراتی در جامعه و از گذشته داریم که بخشی از این قصورات به دانشگاه ها مربوط است و دانشگاه باید در این زمینه با ویژگی مصرف، تولید و ترویج علم در سطح بین الملل پیشگام باشد. وی فرمودند وجود دو عامل یکی عامل خارج از محیط دانشگاهی و همچنین عامل کاهش تمایل بین المللی شدن در بین همکاران دانشگاهی سبب شده است که ما نتوانیم به جایگاهی که شایسته ی آن هستیم دست پیدا کنیم ولی دانشگاه تهران توانمندی لازم را در حوزه بین المللی شدن بیشتر، دارد. به همین دلیل این دانشگاه بایستی این حصارها را در هم بریزند و روابط بین ملت ها و علماء، نوشته ها و دستاوردها را به شکل منطقی ساماندهی کند.

وی به بیان نقش و اهمیت رشته های جغرافیایی در فرآیند بین المللی شدن دانشکده پرداختند و بیان کردند در زمینه ی جغرافیا، اصل جغرافیا مطالعه ی فضایی-مکانی، مطالعات ملت ها و فرهنگ ها، مطالعه ی پدیده های طبیعی همراه با  تکنولوژی و ابزارهای جدید می باشد. به همین دلیل بدون پیمودن راه بین المللی، چنین کارهایی نمی تواند صورت بگیرد و اگر بخواهیم زمین، آب و هوا، شهرها، مکان ها و تغییرات آنها را مطالعه کنیم، بدون استثنا نیازمند این هستیم که دست آورد خود را به سمت تقاضاهای بین المللی سوق دهیم. وی فرمودند جهان شناسی و جهان داری بهتر و نیکوتر در درک بهتر انسانها و فرهنگها نسبت به یکدیگر است و این از طریق تقویت روابط بین الملل و همکاری علمی و عملی ممکن است.

در این جلسه ریاست محترم دانشکده جغرافیا ضمن تشکر مجدد از راهنمایی های جناب آقای دکتر قهرمانی معاونت بین الملل دانشگاه تهران و تلاش های جناب آقای دکتر امیراصلانی مشاور بین الملل دانشکده ی جغرافیا به بیان دستاوردهای بدست آمده در سال های اخیر پرداختند و بیان نمودند که در درجه اول برخلاف مقاومت های اجتناب ناپذیر، یک باورمندی در بین دانشجویان و هم اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشکده ی جغرافیا بوجود آمده است مبنی بر اینکه ما نیازمند آن هستیم که بین المللی بشویم.

دانشکده ی جغرافیا در زمینه جذب هیئت علمی و دانشجویان، تدریس، تدوین سرفصل ها و دروس و مقالات و آموزش، بین المللی شدن را آغاز کرده است و در حال حاضر رشته های خود را نیز به همین سمت هدایت می کند. به گونه ای که احساس می شود این دانشکده تقریبا اثرگذار شده است.

 در ادامه وی به برخی از فعالیت و قراردادهای مشترک صورت گرفته شده ی دانشکده در راستای بین المللی شدن مانند همکاری با دانشگاه لوند سوئد در حوزه ی سنجش از دور و اجرای مشترک کارشناسی ارشد، ورود به قراردادهایی با سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه ملبرن استرالیا و  دانشگاه مالزی و... پرداختند و به منظور کسب موفقیت های بیشتر در زمینه بین المللی شدن پیشنهادات زیر را ارائه کردند:

1-ما نتوانسته ایم در حوزه جذب دانشجویان خارجی در منطقه ی خاورمیانه زیاد موفق شویم و در حال حاضر دریچه ی بین المللی شدن بیشتر به سمت غرب باز است و می توان با تحت تاثیر قرار نگرفتن از جریانات سیاسی که ممکن است خود آن نیز یک انحصار باشد، نیاز است که یک نگاه شرقی نیز وجود داشته باشد. با توجه به اینکه کشورهای پیرامونی علاوه بر دارا بودن حق و حقوقی همسایگی، پتانسیل و زمینه های خوبی برای روابط بین المللی با ما دارند. به نظر می رسد ارتباط با آنها و توجه به پتانسیل ناشناخته ای که در کشورهای منطقه وجود دارد بتوان به بین الملل بودن کمک شایانی کرد.

2-در خود دانشگاه تهران برنامه های بین الملل بایستی همپوشانی لازم را داشته باشند و علاوه بر توجه به پتانسیل های همدیگر، همکاری های لازم صور ت بگیرد. در این دانشگاه رشته های بسیاری در دانشکده ها وجود دارند که با همدیگر قرابت دارند به عنوان مثال دانشکده ی جغرافیا با بسیاری از دانشکده ها مانند محیط زیست، زمین شناسی، علوم سیاسی، پردیس دانشکده فنی (سنجش از دور و نقشه برداری)، زیست شناسی، علوم اجتماعی، پردیس هنرهای زیبا (شهرسازی و معماری)، هنر و موسیقی خیلی قرابت دارد. که این همکاری باعث کاهش هدر رفت انرژی، اشتراک گذاری تجربیات، تسهیل در فرآیندهای بین المللی شدن و در نهایت ارتقاء بیشتر جایگاه علمی دانشگاه تهران در عرصه ی بین الملل می شود.

در ادامه ی این جلسه مشاوران بین الملل به بیان مشکلات و موانع موجود برای بین المللی شدن پردیس و دانشکده ها اشاره کردند و جناب آقای دکتر قهرمانی و سایر همکاران در حوزه ی بین الملل به تشریح اهداف و برنامه ریزی های این معاونت در راستای حل مشکلات پرداختند.

محورهای بحث این جلسه، معرفی ساختار جدید معاونت بین الملل، فرصت مطالعاتی دانشجویان، جذب دانشجویان غیر ایرانی، گزارش وضعیت همکاری با اتحادیه اروپا، بررسی نقاط قوت و ضعف همکاری های بین المللی، همکاری با دانشگاه ها، سازمان ها و مجامع بین المللی،وضعیت و نحوه تامین اعتبارات همکاری های بین المللی، جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور، جذب سرمایه های خارجی از طریق همکاری های بین المللی،موفقیت های بدست آمده در معاونت بین الملل، ملاقات و حضور مهمانان خارجی، مشارکت در طرح های بین المللی و همکاری پردیس/دانشکده ها با همدیگر برای ارتقاء رتبه علمی دانشگاهدر سطح جهانی می باشد.