نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری همایش خانه و دانشگاه با حضور مسئولان دانشکده جغرافیا و خانواده ی دانشجویان جدیدالورود

برگزاری همایش خانه و دانشگاه با حضور مسئولان دانشکده جغرافیا و خانواده ی دانشجویان جدیدالورود


به گزارش روابط عمومی دانشکده جغرافیا، مراسم نو دانشجویان ورودی سال97 هم‌زمان با سایر دانشکده‌ها با حضور مسئولین دانشکده جغرافیا و دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و خانواده‌های دانشجویان در  باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم جناب آقای دکتر محمدرضا تخشید ریاست محترم دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ضمن خوشامدگویی به دانشجویان جدیدالورود، مقام و جایگاه ملی و بین‌المللی دانشگاه تهران را خاطر نشان کردند. در ادامه ایشان به بیان ویژگی ها و ظرفیت های دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی در  زمینه ی پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، حضور اساتید برجسته کشور، تلاش در جهت بهره گیری از تمام ظرفیت ها در آموزش و تعلیم و تربیت پرداختند. دکتر تخشید ضمن بیان خبر مقاوم سازی ساختمان دانشکده حقوق و آماده سازی آن برای ترم جدید، فرمودند برنامه هایی توسط معاونت های مختلف دانشکده در راستای کسب بهترین دوران زندگی آنها در دانشگاه تهران پرداختند.

سپس جناب آقای دکتر ابراهیم مقیمی، ریاست محترم دانشکده جغرافیا ضمن خوشامدگویی و تبریک به دانشجویان جدیدالورود، فرمودند؛ امیدوارم که دانشگاه تهران در سال98-97 بتواند پربار تر از سال قبل بدرخشد و بیشتر مایه افتخار کشور باشد. ایشان ارتباط با والدین و حضور آنها در دانشگاه تهران را گامی مهم در جهت توسعه و حل مشکلات دانشجو  و دانشگاه دانستند. و بیان کردند؛ انتظار ما از خانواده دانشجویان برای بازدید و حضور و برقراری استمرار روابط با دانشگاه تهران را انتظاری خداپسندانه است. دانشگاه متعلق به شما است و شما متعلق به دانشگاه هستید.

1-انرژی محرک علمی

 وی فرمودند ما آنقدر که دغدغه ورودی ها را داریم، کمتر به مسائل خروجی فکر می کنیم. چراکه وقتی دانشجویان با استعداد به دانشگاه تهران راه پیدا کنند، مسیر خروجی را خود پیدا می کنند و اگر این ورودی بسته شود و دانشگاه تهران از فرزندان با استعداد شما تهی شود، آنگاه به دانشگاه آسیب وارد می شود. کیفیت کار دانشگاه تهران به آن استعدادهای برتر ورودی بستگی پیدا می کنند که نتیجه ی تلاش و کوشش شما اولیاء گرامی است. شما از این به بعد عضوی از دانشگاه تهران هستید و انرژی بخش و نشاط آور دانشگاه هستید. فرزندان شما محرک علمی دانشگاه تهران اند.

2- دانشگاه محل تعالی انفاس مطمئنه است

وی فرمودند دانشگاه ها محل پردازش نفس مطمئنه هستند و فرزند شما با نفوس مطمئنه به دانشگاه ورود پیدا می کند و باید با این نفوس نیز خارج شود. این نفوس در دانشگاه رشد پیدا می کند و اگر ما به خوبی از آن استفاده کنیم، می توان به قله های رفیعی از دانش دست بیابیم. هیچ صاحب نظر ، دانشمند و تاثیرگذاری بی نصیب از رحمت نفس مطمئنه نیست. کسی که صاحب علم است و در حوزه علمی پیشرو است به خاطر آن است که به راه ورود به نفس مطمئنه راه پیدا کرده است. انتظار اینکه دانشجویی بدون داشتن انفاس مطمئنه بتواند، مسیر علم را طی کند، وجود ندارد. تمام دانشمندان و صاحبنظران به خاطر دارا بودن و قدم گذاشتن و نزدیک شدن به نفوس مطمئنه توانسته اند موفقیت را کسب کنند. آبرو و افتخار دانشگاه تهران صیانت از این راه است و اساتید دانشگاه با بضاعت علمی که دارند تلاش می کنند به آن دست یابند.

3-توصیه به تلاش برای فعالیت بین رشته ای

دکتر مقیمی در ادامه فرمودند امروز اولیاء دانشجویان جدیدالورود، در سه رشته ی اساسی و کلیدی گردهم آمده اند. یعنی جغرافیا، حقوق و علوم سیاسی. یکی از آفت های علمی و علماء آن است که جزیره ای فکر و عمل می کنند و به دیگر علوم، خودشان را مرتبط نمی دانند. امروز شاهد هم پیوندی اولیاء متقاضیان این علوم هستیم که موجب هم افزایی و پیشرفت در آینده می شود. در ادامه ایشان با ذکر مثالی از پیوند و ارتباط بین رشته ها، فرمودند؛ یک شهر مکانی دارد. مکان آن، آب، هوا و زمین آن را جغرافیدان مطالعه می کند. یک مالکیتی در این زمین وجود دارد و مالکیت آن مربوط به ما و شما است که وظیفه ی صیانت از آن را حقوقدانان انجام می دهند. به عنوان مثال شما در یک محله ای برج می سازید و دیگر شهروندان محیط پیرامون را از چشم انداز زیبا و از جریان هوا و نور مناسب محروم می کنید و زمین را ناپایدار و از سلامت روان مردم می کاهید. در این مکان حفظ حقوق شهروندان برعهده کیست؟ چه سیاستی لازم است که از حقوق آنان صیانت کند؟ گاهی وقت ها آن سیاست را می توان در سیاست های جغرافیایی جستجو کرد. در برنامه ریزی های کلان شهرسازی و در حوزه های عمرانی اتفاقات ناگواری رخ می دهد. این آلودگی هوای تهران مبانی حقوقی-جغرافیایی و سیاسی دارد و بایستی با سیاستگزاری درست و استفاده ی بین رشته ای مشکلات را برطرف کرد. از شما اولیاء گرامی انتظار می رود که به فرزندانتان این پیام را بدهید که اگر جغرافیا می خوانید، فقط به جغرافیا فکر نکنید و اگر حقوق می خوانید صرفاً به رشته ی خود فکر نکنید و اگر علوم سیاسی می خواهید، جغرافیا و حقوق را هم بخوانید و به سایر رشته ها هم فکر کنید و همه ی ما جزء یک سیستم علمی هستیم و باید هماهنگی بین دست آوردهای علمی وجود داشته باشد.

4-حل مشکلات توسط فرزندان شما

همچنین ایشان فرمودند؛ با فرزندان و استعدادهای شما بایستی مشکلات را بررسی و حل کرد. ما می توانیم مشکلات ملی و بین‌المللی را با خرد جمعی و ارتباط موضوعی حل کنیم. فرزنداتنان را به سمت رصد علم، حل مشکلات و چالش های موجود تشویق کنید و مطمئناً فرزندان شما می توانند مشکلات را حل کنند. فرزندان شما در آینده چراغ فروزان دانشگاه و ملت خواهند بود.

دکتر غلامعلی افروز استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ی ماندگار کشور نیز در مباحث روانشناختی در تعلیم و تربیت، راه های ایجاد ارتباط موثر بین دانشجو و خانواده، اهمیت نقش و جایگاه خانواده در تعالی فرزندان، ایجاد مشاوره خانواده در کنار پزشک خانواده و راه های افزایش انگیزه ی دانشجویان پرداختند. در ادامه ایشان فرمودند، اگر می خواهیم فرزندان دچار افسردگی  و افت تحصیلی نشوند باید به سه نکته اساسی توجه کرد که عبارت‌اند از؛ مثبت اندیشی، امید آفرینی دانشجویان، خیرآفرینی و تالیف قلوب.

در ادامه این جلسه معاونین محترم آموزشی و دانشجویی و فرهنگی دو دانشکده ی جغرافیا و حقوق و علوم سیاسی در زمینه آموزشی و فرهنگی در زمینه ی مربوطه نکاتی را بیان کردند. ابتدا دکتر فرشاد امیراصلانی، معاونت محترم آموزشی دانشکده جغرافیا، ضمن خاطر نشان کردن سابقه ی شکل گیری دانشکده و کسب رتبه بین‌المللی 150-200 توسط دانشکده جغرافیا برای اولین بار در ایران و خاورمیانه، فرمودند؛ ورود فرزندان شما به دانشجویان افتخار بزرگی است و پیشنهاد بنده به فرزندان شما این است که به چند نکته اساسی توجه کنند که عبارتند از؛ برنامه ریزی دراز مدت چهار ساله، یادگیری زبان دوم، یادگیری مهارت و نرم افزار، داشتن آرامش و تغذیه مناسب، حضور مستمر در دانشکده

 

دکتر احمدی، معاونت محترم دانشجویی و فرهنگی نیز به توصیف بخش های مختلف دانشکده جغرافیا پرداختند و ارتباط با وظایف معاونت دانشجویی، خوابگاه دانشجویی، تغذیه، وام دانشجویی، ورزش و موفقیت های کسب شده توسط دانشجویان، ارتباط مستمر با دانشکده و شرکت دانشجویان در تشکلات دانشجویی مطالبی را بیان کردند.