نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری نشست علمی روز جهانی شهرها

برگزاری نشست علمی روز جهانی شهرها


 

به همت معاونت پژوهشی دانشکده جغرافیا و همکاری شرکت مهندسی شهریگ، با حضور پروفسور مجتبی صدریا، اندیشمند و فیلسوف ایرانی و نظریه پرداز اجتماعی- فرهنگی، اعضاء محترم هیات علمی دانشکده و دانشجویان گرامی، نشست "روز جهانی شهرها"، در روز یکشنبه 12/08/1398 در سالن شهداء دانشکده جغرافیا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه جناب آقای دکتر پوراحمد، عضو هیات علمی گروه جغرافیای انسانی، ضمن خوش­آمدگویی به حاضرین در جلسه و تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این همایش، بیان نمودند که امروز جهان و شهرها یک دهکده هستند و هر مسئله­ای که اتفاق افتد، مناطق مختلف را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل، دانشگاه نمی­تواند نسبت به اخبار و رویدادهای جهانی بی­تفاوت باشد و علاوه براین هیچ شهری نمی­تواند خود را مستقل بداند. ایشان اظهار داشتند، با توجه به شعار امسال روز جهانی شهرها که "نوآوری و زندگی برای نسل­های آینده است" امیدواریم با تاکید بر نوآوری­های متکی بر تفکر که کار دانشگاه است، مسائل و مشکلات جهانی را برطرف کرد.

خانم دکتر شیرین محمدخان، معاون پژوهشی دانشکده، ضمن خیر مقدم و خوش­آمدگویی به حاضرین در جلسه، فرمودند؛ امروزه رشد شهرها از رشد جمعیت سریع­تر است، که نتیجه­ی آن به وجود آمدن مشکلات و مسائل زیادی در زمینه­های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی می­باشد. با توجه به اهمیت و نقش شهرها، هدف از این نشست ایجاد ارتباط و همکاری بین بخش­های پژوهش، آموزش و اجرا می­باشد تا علاوه بر اشتراک­گذاری تجربیات خود، راه­حل­های مناسب را پیدا و در اختیار افکار عمومی قرار دهد. ایشان فرمودند، دانشکده جغرافیا مکانی برای طلاقی رشته­های مختلف می­باشد و با توجه به این رشته­ها می­تواند به مدیریت و طراحی شهری و حل مشکلات کمک کند. خانم دکتر محمدخان اظهار داشتند، در این جلسه می­توان به دو بخش فعالیت و اقدامات صورت گرفته در جهان و بومی­سازی راه­حل­ها براساس نتایج مطلوب توجه کرد.

در ادامه­ی این نشست، پروفسور مجتبی صدریا، استاد دانشگاه­های کانادا و ژاپن و همچنین همکار نهادهایی نظیر سازمان ملل متحد، یونسکو، ایکو موس، جایزه­ی معماری آقاخان و رئیس موسسه فرهنگی پویا ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این نشست، در ارتباط با تحولات تاریخی، روابط بین الملل، تغییرات جغرافیایی شهرها، توجه به سرمایه­های انسانی، نقش دانشگاه در پیشرفت جوامع شهری و جهانی­شدن شهرها مطالب ارزنده­ای را بیان کردند.

در ادامه، آقای مهندس سیدرضا شفیعی نسب، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت شهریگ به معرفی پتانسیل و ظرفیت­های شرکت مشاوره شهریگ پرداختند. ایشان ضمن بیان برخی از مسائل در حوزه شهرنشینی و مدیریت شهری، اظهار داشتند با توجه به شعار امسال روز جهانی شهرها، این شرکت تمام توان خود برای حل مسائل و مشکلات در حوزه شهر و با استفاده از نوآوری به کار می­گیرد.

جناب آقای دکتر حسین حاتمی­نژاد، عضو هیات علمی گروه جغرافیای انسانی و عضو پنل تخصصی این نشست نیز ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این مراسم به بیان نظریه­های جغرافیای شهری، سکونت­های غیررسمی، وضعیت اقتصادی و اجتماعی شهرهای ایران، نابرابری اقتصادی-اجتماعی پرداختند و اظهار داشتند در تمام شهرهای جهان، نابرابری اجتماعی و دو قطبی شدن جوامع باعث کاهش منزلت اجتماعی می­شود.

پس از سخنرانی اعضاء پنل تخصصی، حاضرین در جلسه در ارتباط با موضوعات مطرح شده پرسش­هایی را مطرح کردند که با پاسخ اعضاء پنل همراه بود.