نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری نشست تخصصی انرژیهای نو و تجدید پذیر و توسعه پایدار سکونتگاه های روستایی

برگزاری نشست تخصصی انرژیهای نو و تجدید پذیر و توسعه پایدار سکونتگاه های روستایی


نشستی تخصصی  به منظور  تاسیس مرکز تحقیقات میان رشته ای جهت توسعه و ترویج مطالعات و پژوهش در حوزه  انرژی های نو و تجدید پذیر و  توسعه پایدار  سکونتگاه های روستایی ، در تاریخ 22/12/1396 در دفتر ریاست دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران، برگزارگردید.

 این نشست راس ساعت 15:20 عصر روز یکشنبه با حضور جمعی از مدیران کل و معاونین محترم،  از سازمان ها و نهاد های اجرایی کشور چون، بنیاد مسکن، سازمان محیط زیست، مجلس شورای اسلامی  و همچنین تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشکده های محیط زیست، جغرافیا و دانشکده علوم فنون؛ بخش انرژی های نو و تجدید پذیر  با سخنان خانم دکتر خانی از اعضای هیات علمی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران آغاز شد.

ابتدا خانم دکتر خانی ضمن عرض خوش آمد گویی به حاضرین در جلسه، روند شکل گیری ایده راه اندازی این مرکز مطالعاتی را تشریح نمودند،  ایشان ضمن بیان اهمیت کاربرد این انرژی و تاثیر گذاری آن بر توسعه روستایی  رسالت اصلی این مرکز مطالعاتی را توجه ویژه به نواحی روستایی در چارچوب اهداف توسعه پایدار دانستند.  وی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری درخصوص انرژی ها ی نو و  اضافه شدن بندی خاص  در متن برنامه ششم  توسعه و اینکه دولت ملکف به تخصیص اعتبارات به بخش انرژی ها ی نو و تجدید پذیر شده است بیان کردند که وقت آن رسیده که مجامع دانشگاهی هم در این راستا رسالت خود را به انجام برسانند.  لذا تاسیس یک مرکز میان رشته ای به منظور اعتلای اندیشه و باور همیاری و همکاری در میان گروه های آموزشی دانشگاه و  نظام اجرایی کشور در دو محور1-مطالعات جغرافیایی و اجتماعی، و زیست محیطی 2-و همچنین گروه مطالعات فنی و مهندسی پیشنهاد می شود.

سپس نمایندگان  سازمان های محیط زیست ، مرکز پژوهش های مجلس و بنیاد مسکن و همچنین اعضای گروه انرژی های تجدید پذیر دانشگاه تهران هریک به ارائه نقطه نظرات خود در این زمینه پرداخته و ضمن اعلام خرسندی از انجام این حرکت ، مراتب پشتیبانی و حمایت خود را اعلام فرمودند.

سپس جناب آقای دکتر مقیمی ریاست محترم دانشکده جغرافیا ضمن بیان ضرورت و اهمیت راه اندازی این مرکز پیشنهادات عملی در خصوص تسریع در روند راه اندازی آن و گسترش فعالیت های جانبی ارائه فرمودند. ایشان همچنین پیشنهاد نصب و راه اندازی یک دستگاه پنل آبگرمکن خورشیدی  را در بالای سقف ساختمان شماره 1 دانشکده با هدف آموزشی و کاربردی  داده و استمرار این جلسات را خواستار شدند.

 در پایان آقای دکتر عزیزی، معاون محترم پژوهشی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران، دانشگاه تهران را محیطی بسیار مستعد به دلیل برخورداری از گروه های متنوع و مختلف آموزشی و پژوهشی در زمینه انرژی های نو دانسته و پیشنهاد دادند که، ابتدا روند شکل گیری و انجام فعالیت هایی با محوریت انرژی های نو باید با شناسایی مناطق مستعد هم از منظر هزینه و هم از لحاظ جنبه نیاز واقعی شکل گیرد. در خاتمه برای عملیاتی شدن این ایده مقرر شد  در اردیبهشت ماه سال 1396 ورکشاپی برای رایزنی بیشتر و اتخاذ تصمیمات عملی تر برگزار گردیده و از تمام گروه ها و سازمان های درگیر در حوزه انرژی های نو و تجدیدپذیر دعوت بعمل آید.

متن کامل خبر

برگزاری نشست تخصصی انرژیهای نو و تجدید پذیر و  توسعه پایدار  سکونتگاه های روستایی