نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اولین نشست هم اندیشی «بررسی وضعیت استخدام دانش آموختگان رشته های علوم جغرافیایی» در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران

اولین نشست هم اندیشی «بررسی وضعیت استخدام دانش آموختگان رشته های علوم جغرافیایی» در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران


 

 

 

 

برگزاری اولین نشست هم اندیشی «بررسی وضعیت استخدام دانش آموختگان رشته های علوم جغرافیایی» در دانشکده جغرافیای

دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشکده جغرافیا، جلسه هم اندیشی بررسی وضعیت استخدام دانش آموختگان رشته های علوم جغرافیایی روز چهارشنبه 5 مهرماه 1402 در سالن شورای دانشکده جغرافیا برگزار شد. در این نشست علاوه بر اعضای هیات رئیسه دانشکده، تنی چند از اعضای هیات علمی رشته های مختلف علوم جغرافیایی از دانشگاههای مختلف کشور از جمله تهران، تربیت مدرس، خوارزمی، امام حسین(ع)، پیام نور، فرهنگیان و نیز نماینده وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر زیاری، رئیس دانشکده جغرافیا ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، هدف برگزاری این جلسه را بررسی و ارائه راهکار در خصوص چالش ها، مسائل و مشکلات استخدام دانش آموختگان رشته های علوم جغرافیایی عنوان کردند و از دستگاههای اجرایی دولتی به خصوص سازمان امور استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش در این زمینه درخواست مساعدت نمودند.

ایشان با بیان این نکته که در حال حاضر علوم جغرافیایی با 21 کد رشته و گرایش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در  دانشگاههای کشور در حال تدریس است، خاطر نشان کردند تعداد زیادی از دانش آموختگان جغرافیا در مسوولیت های مهم کشوری و لشکری مشغول به خدمت هستند که می توانند زمینه معرفی این علم و ظرفیت های متعدد آن را فراهم نمایند.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر سیدیحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا و رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ضمن اشاره به ظرفیت ها و کاربردهای فراوان علم جغرافیا به این نکته مهم اشاره کردند که علوم جغرافیایی در هشت سال دفاع مقدس بسیار مفید و کاربردی بوده است و فرماندهان لشگر از دانش جغرافیا در دفاع و حمله به نیروهای متخاصم بهره های فراوانی جستند.

استاد جغرافیای دانشگاه امام حسین (ع) در ادامه بیان داشتند با توجه به اینکه برنامه توسعه هفتم در کشور در حال اجرایی شدن است، شایسته است اساتید و صاحب نظران علوم جغرافیایی نقطه نظرات خود را در زمینه مسایل روز جغرافیایی کشور، مباحث تقسیمات کشوری و آمایش سرزمین مطرح کنند تا مورد استفاده تصمیم گیران مربوطه قرار گیرد. ایشان در پایان سخنان خود توصیه های زیر را برای ارتقا و گسترش رشته های علوم جغرافیایی ابراز کردند: 1- بکار گیری فناوری های جدید در علوم جغرافیا 2- حضور قدرتمند اساتید و صاحب نظران علوم جغرافیایی در ساختار تصمیم سازی کشور با انجام طرح ها و پروژه های کلان کشوری 3- تربیت افراد متخصص در حوزه های مختلف گرایشهای جغرافیایی و راهیابی آنها در دستگاههای اجرایی، مجلس شورای اسلامی، شورای شهر و شورای روستایی، نهادهای نظامی و ... 4- تولید علم و نظریه در حوزهای مختلف جغرافیایی در راستای حل معضلات کشوری 5- حضور دانشجویان در نهادهای دولتی و خصوصی جهت کسب مهارت و تجارب عملی.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر محمد رضا حافظ نیا استاد جغرافیای دانشگاه تربیت مدرس ضمن انتقاد از محتوای کتب درسی مدارس عنوان کرد آموزش جغرافیا باید در مدارس مورد بازنگری قرار گرفته و متحول گردد. ایشان بیان نمودند که در مدارس جغرافیا بایستی به عنوان یک علم معرفی گردد نه صرفا دانش اطلاعات مکانی. ایشان بر ضرورت تقویت خود باوری و اعتماد به نفس دانش آموختگان جغرافیا تاکید کردند و از اساتید تقاضا کردند ابتدا خود را جغرافیدان و بعد متخصص در گرایشهای مختلف آن معرفی نمایند.

ایشان در ادامه از تمامی انجمن های جغرافیایی درخواست نمودند تا در جهت احقاق حقوق استخدامی جغرافیدانان در ردیفهای استخدامی دولتی حضور فعال و مطالبه گر داشته باشند. ایشان همچنین به دانش آموختگان جغرافیا توصیه نمودند با توجه به محدود بودن ظرفیت جذب بخش دولتی، با نیازسنجی تقاضاهای بخش خصوصی، کاربردهای علم جغرافیا را با رفع نیازهای مردم و جامعه پیوند بزنند و در این زمینه از فناوری های جدید مثل سنجش از دور و جی آی اس(RS/GIS)، قابلیت های گردشگری، آمایش، مخاطرات و ... استفاده نمایند.

این نشست به شکل گفتگو و هم اندیشی ادامه پیدا کرد و اساتید زیر نقطه نظرات و پیشهادات خود را در باره موضوع جلسه مطرح کردند: دکتر زهرا احمدی پور(عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس)، دکتر مصطفی تالشی (عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور)، دکتر حامد قادرمزی (عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی)، دکتر علی صادقی (عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان)، دکتر ابراهیم رومینا (عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس)، دکتر ابراهیم مقیمی(عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر سیدعباس رجائی (رئیس موسسه جغرافیا)، دکتر کیومرث یزدان پناه(عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر مجید غلامی (عضو هیات علمی دانشکده حکمرانی)، دکتر شیرین محمدخان (عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر حسنعلی فرجی سبکبار(عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر سید عباس احمدی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر سعید خاتم، دکتر حمید کامرانی دلیر، دکتر محمد علی کیانی، مهندس زینب جوانمردی (از معاونت پژوهشی دانشگاه تهران)، دکتر محسن جهان تیغ (از وزارت آموزش و پرورش).