نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سهمیه فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی سال 1394

با سلام

 

 پیرو نامه شماره 51472/پ/122 مورخ 02/03/1394 به پیوست تصویر نامه شماره 53618/4 مورخ 01/06/1394 معاون محترم وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان به همراه شیوه نامه اجرایی فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت در داخل و خارج از کشور سال 1394 ارسال می گردد . در ضمن خواهشمند است دستور فرمایند هنگام تنظیم و ارسال مدارک فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکترای تخصصی علاوه بر رعایت کامل شیوه نامه ، نکات زیر را نیز دقت نمایند :

 1. لازم است فرم ها و مدارک دانشجویان را تا پایان نیمسال ششم تحصیل آنان به وزارت علوم ارسال شود تا نامه پشتیبانی مالی برای ایشان صادر شود .
 2. دانشجویانی که در نیمسال هفتم تحصیل می باشند در صورتی می توانند از فرصت تحقیقاتی استفاده کنند که قبل از ارسال مدارک به وزارت علوم ، ویزای خود را دریافت کرده باشند و تا پایان آن نیمسال نیز از کشور خارج شوند .
 3. عکس الصاقی به گذرنامه و ویزای دانشجویان زن ضروری است برابر مقررات و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد .
 4. دانشجویان زن متاهلی که می خواهند با همسر خود از کشور خارج شوند لازم است تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه ، کارت ملی و ویزای ایشان را نیز ارایه دهند .
 5. تعهدنامه محضری لازم است ، " سند تعهدنامه مالی " یا " سند تعهدنامه دانشجویی " باشد و در صورتی که " سند تعهدنامه غیرمالی " و یا تحت هر عنوان دیگری باشد به هیچ وجه قابل پذیرش نیست . در ضمن در صورتی که دانشجو دونفر را ضامن خود می کند لازم است کارمند رسمی قطعی شاغل باشند .
 6. برای ارایه گواهی زبان ضروری است دانشجو در آزمون های معتبر بین المللی مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری شرکت کرده باشد و حداقل 50% بالاترین نمره آن آزمون را کسب کرده باشد . همچنین تاریخ اعتبار آن تا هنگام تشکیل پرونده در اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خارج منقضی نشده باشد .
 7. اگر چنانچه دانشجویی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از آموزش رایگان استفاده کرده باشد و تعهد مربوط انجام نداده و درخواست داشته باشد تا با دریافت آنها آن مدارک را ترجمه و به سفارت کشور مقصد یا دانشگاه مقصد ارایه دهد لازم است قسمت های مربوط در بند 6 و 8 تعهدنامه محضری را تکمیل نماید و جدول مربوط در فرم 102 را نیز پر کند .
 8. در صورتی که دانشجو متقاضی دریافت مدارک یاد شده بالا نباشد لازم است با خط تیره ( _ ) قسمت های مربوط در بند 6 و 8 را کامل کند و به هیچ وجه آن قسمت ها را نباید از متن تعهد نامه حذف کند .
 9. لازم است دانشجویان متقاضی فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور فرم " فرم 102 " و " فرم 103 " را نیز تکمیل نمایند .
 10. دانشجو پس از بازگشت به ایران برای تسویه حساب نهایی مدارک ذیل را برای ارسال به وزارت علوم به این اداره کل ارایه نماید : الف . تصویر بلیط رفت و برگشت   ب. تصویر مدارک بیمه   ج. تصویر گذرنامه    د. تصویر ویزا
 11. درصورتی که دانشجو بیش از 180 روز اقامت داشته باشد ومقاله ارائه نماید براساس سقف اقامت ، مقاله قابل بررسی است :

  1 مقاله : 2 ماه تمدید می شود .

  2 مقاله : 3 ماه تمدید می شود .

 12. مقاله ارایه شده لازم است دارای شرایط اعلامی در " فرم 104 " باشد و توسط معاونت محترم پژوهشی دانشگاه تایید شده باشد .

 13. همانطور که مستحضرید سهمیه فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور دانشگاه تهران در سال 1394 ، 150 نفر است . آن سهمیه نیز بنا بر تعداد دانشجویان مشمول استفاده از آن ، بین پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تقسیم شده است . ممکن است بعضی از پردیس ها و دانشکده ها به تعداد سهمیه تخصیص داده شده دانشجوی متقاضی نداشته باشند و بعضی دیگر نیز بیش از آن دانشجوی متقاضی داشته باشند . با عنایت به این که دانشگاه مصمم است تا پایان سال 1394 از همه سهمیه خود بطور کامل استفاه کند خواهشمند است دستور فرمایند تا مورخ 09/10/1394 اسامی دانشجویانی که در سال جاری ، تا کنون از فرصت مطالعاتی استفاده کرده اند و همچنین دانشجویانی که درخواست دارند تا پایان سال از فرصت مطالعاتی استفاده کنند را به این معاونت اعلام نمایند تا با اصلاح سهمیه ها ، دانشگاه به آن هدف نزدیک شود . بدیهی است عدم اعلام پردیس ها و دانشکده ها تا تاریخ یاد شده ، به منزله نداشتن دانشجوی متقاضی برای استفاده از فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج از کشور می باشد .

در پایان ضمن ارسال نامه شماره 81904/1/42 مورخ 02/09/1394 مدیر کل محترم بورس و اعزام دانشجویان خواهشمند است دستور فرمایند به نحو مقتضی به دانشجویان اعلام شود از مراجعه مستقیم به آن اداره کل خودداری نمایند و برای پاسخگویی به هر گونه پرسش و مشکلی به اداره کل خدمات آموزشی مراجعه یا به شماره تلفن : 61113392 تماس بگیرند .

لینک